Vývoj HW pro vložené řízení

Skupina automatického řízení zajišťuje ve spolupráci s FEL vývoj speciálního HW pro obecné potřeby vloženého řízení (procesorové desky, bezdrátový přenos dat, atd.) či konktétních netypických aplikací. Příkadem je univerzální řídicí deska pro jednoduché aplikace řízení strojů a procesů.

Univerzální řídicí deska M - Board

Kompaktnost a velikost řídicích zařízení jsou velmi důležité faktory. V dnešní době už není pouze snem představa, že kompletní řidicí algoritmus a vizualizaci lze vytvořit pomocí notebooku a malého univerzálního DAQ/řídicího zařízení připojeného jednoduše pomocí USB sběrnice. Toto řešení by našlo uplatnění v řadě oblastí:

• v běžném provozu pro operativní měření, diagnostiku či analýzu činnosti
  • v laboratořích na středních i vysokých školách pro výuku automatického řízení
  • pro domácího kutila by bylo takové zařízení cenově stejně dostupné, jako pro hudebního nadšence lepší zvuková karta

Těchto kompaktních USB zařízení se v posledních letech objevila celá řada. Většina z nich je vhodná pro rychlé měření dat, řídicí algoritmy pak běží na počítači, který se zařízením komunikuje. Řídicí systém REX v současné době podporuje USB zařízení firmy National Instruments. Také u těchto zařízení musí bohužel řídicí algoritmus běžet na připojeném počítači, kde obvykle není provozován operační systém reálného času.

Naše skupina vyvinula nové USB zařízení - M-Board - "šité na míru" potřebám regulace. Řídicí algoritmus zkonfigurovaný pomocí bloků z REXu může běžet přímo na USB zařízení. Snažíme se rovněž minimalizovat cílovou cenu takového zařízení.

USB zařízeníM - Board