Skip to content

HW design for embedded control

We are sorry, this page is in Czech language only at this moment. We are translating our website in these days.
Thank you for your patience

Skupina automatického řízení zajišťuje ve spolupráci s FEL vývoj speciálního HW pro obecné potřeby vloženého řízení (procesorové desky, bezdrátový přenos dat, atd.) či konktétních netypických aplikací. Příkadem je univerzální řídicí deska pro jednoduché aplikace řízení strojů a procesů.

Univerzální řídicí deska M - Board

Kompaktnost a velikost řídicích zařízení jsou velmi důležité faktory. V dnešní době už není pouze snem představa, že kompletní řidicí algoritmus a vizualizaci lze vytvořit pomocí notebooku a malého univerzálního DAQ/řídicího zařízení připojeného jednoduše pomocí USB sběrnice. Toto řešení by našlo uplatnění v řadě oblastí:

  • v běžném provozu pro operativní měření, diagnostiku či analýzu činnosti
  • v laboratořích na středních i vysokých školách pro výuku automatického řízení
  • pro domácího kutila by bylo takové zařízení cenově stejně dostupné, jako pro hudebního nadšence lepší zvuková karta

Těchto kompaktních USB zařízení se v posledních letech objevila celá řada. Většina z nich je vhodná pro rychlé měření dat, řídicí algoritmy pak běží na počítači, který se zařízením komunikuje. Řídicí systém REX v současné době podporuje USB zařízení firmy National Instruments. Také u těchto zařízení musí bohužel řídicí algoritmus běžet na připojeném počítači, kde obvykle není provozován operační systém reálného času.

Naše skupina vyvinula nové USB zařízení - M-Board - "šité na míru" potřebám regulace. Řídicí algoritmus zkonfigurovaný pomocí bloků z REXu může běžet přímo na USB zařízení. Snažíme se rovněž minimalizovat cílovou cenu takového zařízení.

USB zařízeníM - Board